ŠIANDIENOS VARDADIENIAI:
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
2017 m. gruodžio 14 d. ketvirtadienis - 4:20
NAUJIENOS:

2017-03-09. Lietuvą gelbės priklausomybių centro filialai

Jau dvidešimt šešeri metai,  kai atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Aišku, okupacijos metais viskas buvo blogai, tad reikėjo reformų. Išaugo nauja karta, bet prieš ketvirtį amžiaus pradėtos reformos niekaip nesibaigia. Reformuojame energetikos ūkį, švietimo sistemą, mediciną ir dar daug kitų gyvenimo sričių. Pokyčių kryptis priklauso nuo vienu ar kitu metu valdančios partijos, tad ir sukiojasi reformos,  tarsi pamario vėtrungė.  Jau kuris laikas siekiama pertvarkyti ir priklausomybės ligų centrų darbą.  Anykščiuose tokios gydymo įstaigos nėra, tad kreipėmės į Psichikos sveikatos centro direktorių Audronį Gustą, prašydami plačiau paaiškinti reformos nešamas geroves.

– Iš Sveikatos apsaugos ministerijos vadovų kritikos sulaukė per didelis pagalbinio personalo skaičius priklausomybių centruose. Siūloma jį sumažinus padidinti atlyginimus medicinos darbuotojams, pasikviesti daugiau jaunų gydytojų.  Ar pritartumėte šiam valdininkų sprendimui?

– Priklausomybių centras yra ligoninė, kurioje gydoma tiek stacionare, tiek ir ambulatoriškai. Priklausomai nuo ligonių skaičiaus, patalpų dydžio, atitinkamai priklauso ir pagalbinio personalo skaičius. Kaip tvarkomasi – viskas priklauso nuo vadovo. Šiandien vieni centrai yra finansuojami iš biudžeto, kiti iš savivaldybių lėšų.

Čia būtina įvesti tvarką. Kas liečia šių gydymo įstaigų centralizaciją sostinėje, paliekant rajonuose filialus, tai bus naudinga tik centrui. Tai, kad  „sumažins“ dvi buhalteres ir tris valytojas, tikrai gydytojų atlyginimams  įtakos neturės.

– Kalbama apie jaunų gydytojų pritraukimą darbui su priklausomybėmis, nes šiandien dauguma narkologų yra ganėtinai garbaus amžiaus. Ar tai realu?

– Jaunų  specialistų vargu ar atsiras. Narkologija yra neprestižinė ir labai siaura sritis – alkoholizmas ir narkomanija. Už jos ribų lieka šizofrenijos, emociniai sutrikimai, debilizmai, psichopatijos ir kitos ligos. Praktiškai, narkologas pasitraukia nuo didžiosios psichiatrijos. Kuris jaunas gydytojas to norės? Sovietmečiu buvo išskirta: gydytojas narkologas, gydytojas psichiatras. Niekur tokių dalykų Europoje nebuvo, tad šiandien ir pas mus dar yra gydytojas psichiatras, kaip senais laikais.

– Reformos projekte akcentuojamas vienodų paslaugų, tarp jų ir priklausomybės nuo lošimų, prieinamumas visuose priklausomybių ligų centruose.

– Tai išties sveikintinas dalykas. Kol kas nuo azartinių lošimų  priklausomybės bandoma gydyti tik Vilniuje ir Klaipėdoje. Nors kas kiek laiko vykstu pasitobulinti į įvairius seminarus, tačiau neteko matyti nuo šios priklausomybės moksliškai pagrįstos metodinės medžiagos. Tam skirtos specializacijos nebuvo. Lošimai yra potraukis, o potraukiai yra labai sunkiai gydomi psichoterapinėmis priemonėmis. Mano manymu, šiai priklausomybei vystytis didelės įtakos turi nuo vaikystės pamėgti kompiuteriniai žaidimai.

– Sveikatos ministras Aurelijus Veryga pasisako už moksliškai pagrįstus gydymo metodus, o ne liaudyje vadinamus kodavimus, torpedavimus. Taip pat siūlo kompensuoti vaistus, skirtus priklausomybėms gydyti.

– Manyčiau, netiksliai suformulavote klausimą. Vaistų, gydyti alkoholizmą, dar nėra išrasta. Yra vaistai nuimti abstinencijos sindromui, alkoholinei psichozei, sumažinti potraukį alkoholiui, antidepresantai, jei pasireiškia depresijos, arba antidepresantai nemigai gydyti. Taip sakant, vaistai skirti švelninti organizmo alkoholizacijos pasekmes,  bet ne gydyti ligai. Seniai atrasta metodika – Anoniminiai alkoholikai,  Minesotos programa. Tai yra psichoterapiniai metodai, tad kokie vaistai turėtų būti kompensuojami, tampa visiškai neaišku.

– Jau daugelį metų taip vadinamu kodavimu užsiima gydytojas Patricijus Jusaitis. Teko bendrauti su kai kurias buvusiais jo pacientais, visi teigė, kad gydytojas jiems iš esmės pakeitė gyvenimą. Kai kurie jų nevartoja alkoholio jau keletą dešimtmečių. Gal tai nėra visiškai nepagrįstas metodas?

– 1984 metais ukrainietis gydytojas Aleksandras Dovženko sukūrė įtaiga („išgersi–mirsi“) pagrįstą priklausomybės nuo alkoholio gydymo metodą, kurį pavadino „kodavimu“. Psichiatrijoje šis metodas dar vadinamas streso terapija. A. Dovženkos sumanymas buvo patobulinti šį metodą – padaryti iš jo 5 minučių stresą. Gydytojas Patricijus Jusaitis patobulino šį metodą, sukūrė savo veiksmingą metodiką. Bet kuriuo atveju, tai yra įtaiga. Kadangi ji padeda žmogui atsikratyti priklausomybės nuo alkoholio, tokio metodo atmesti negalima. Lygiai tas pats yra ir su vadinamu „torpedavimu”. Pas mus pernai pagalbos kreipėsi kiek daugiau nei šimtas žmonių. Daliai iš jų šis metodas tikrai padėjo.

– Kaip gydoma priklausomybė nuo narkotikų?   

– Priklausomybė nuo narkotikų gydoma vadinamu  pakaitiniu metodu. Jo esmė tame, kad narkotikas pakeičiamas metadonu. Aišku, seniau gydymo metodai buvo mažiau humaniški. Anglams kolonizavus Indiją, tarp kariškių labai sparčiai pradėjo plisti narkomanija. Gydimas būdavo paprastas ir efektyvus. Narkomaną sodindavo į laivą, kuris išplaukdavo maždaug mėnesiui, ir visam kelionės laikui užrakindavo kajutėje. Kuris išgyvendavo –tas pasveikdavo.

Gal prasidėjus naujos valdžios antialkoholinei kampanijai priklausomybės centrams darbo ir prisidės, jei visi staiga sumanys atsisakyti žalingų įpročių. Tapsime blaivūs, gražūs ir dvasingi...

Algimantas GUDELIS


 
RAŠYK KOMENTARĄ

Klausimai / Komentarai / Diskusijos (1)
Straipsnio komentuoti nebegalite!
         

            Sprendimas: DPromoLink